Responzívna webová stránka je taká, ktorá sa vie automaticky prispôsobiť danému zariadeniu, na ktorom sa zobrazuje. Takéto riešenie má mnoho výhod, ale pretože vytvorenie webovej stránky s takýmto dizajnom je komplikované, časovo a finančne náročné, nestretávame sa s ním v dnešnej dobe tak často, ako by nám bolo milé.

Najväčšia výhoda responzívného riešenia je vytvorenie jedného HTML kódu, ktorý sa prispôsobuje neskôr jednotlivým zariadeniam a prehliadačom, na ktorom je zobrazovaný. Nie je teda už nutné vytvárať separátny HTML kód pre mobilnú verziu Vašej webovej stránky. Jednoducho v danom HTML kóde označíte prvky, ktoré sú dôležité pre zobrazovanie obsahu na jednotlivých zariadeniach a tým sa obsah jednoducho prispôsobuje veľkosti tabletu či telefónu. Môžete zároveň vypustiť prvky, ktoré pre toto zobrazovanie nie sú dôležité a ušetríte čas, za ktorý sa webstránka načíta a zrýchlite tak prehliadanie stránok a zlepšíte dojem o stránke u Vášho čitateľa.

Ale nie je to všetko také jednoduché ako sa zdá. Na tvorbu a riešenie responzívného webu je nutné využitie CSS frameworku. Frameworky sú už hotové systémy pozostávajúce zo šablón a rôznych metód, ktoré sú potrebné na daný dizajn a jeho tvorbu. Každý framework je testovaný tisíckami užívateľov a často sa v ňom objavuje množstvo kódu, ktorý umožňuje ľahkú úpravu na danú webstránku. Vyberte si framework, správne ho implementujte a hotovo! Nevýhodou je určite ale to, že ako webový dizajnér Vašej stránky nemáte plnú kontrolu nad fungovaním a štruktúrou kódu na webstránke. Vždy si ale treba pozrieť, koľko času ušetríte použitím už hotového frameworku. Tvorba vlastného kódu webstránky od úplného začiatku sa odporúča len pokročilým užívateľom so znalosťou programovacích jazykov a s veľa časom. Ušetrení čas totiž môžete využiť aj výhodnejšie ako tvorbou kódu, ktorý pred Vami už niekto dávno vytvoril a ešte aj otestoval.

Ale predtým, než začnete rozmýšľať nad responzívnym dizajnom Vašej webstránky Vám odporúčame zopakovať si znalosti programovania či tvorby webstránok, keďže tie Vám iste padnú vhod. Taktiež nezabúdajte na to kódovať s istou štruktúrou, aby ste neskôr mali lepší prehľad o Vašom kóde a vedeli lepšie opraviť prípadné chyby alebo vykonať úpravy. Zvyčajne sa na internete môžete ľahko dostať k informáciám o pravidlách správania webových stránok na jednotlivých zariadeniach.

A aby toho nebolo málo, sa v poslednej dobe začala využívať technika Mobile first. Ako už názov napovedá je to technika, pri ktorej sa na začiatku kódovanie webstránky zaoberáme najprv dizajnom pre mobilné telefóny. Dôvod je veľmi jednoduchý. Už si neprezeráme jednotlivé webové stránky na stolnom počítači alebo notebooku, ale čoraz častejšie na mobile, keď sme na cestách alebo len niekde vonku. Aj tu chceme mať možnosť, prehliadať si webovú stránku tak, aby boli dostupné všetky menu, obrázky alebo videá tak, aby sme ich mohli prezerať bez rušivých elementov, ako sú skresané okná, odseknutý text alebo video, ktoré nejde prehrať. A aj rýchlosť internetu na mobile je pochopiteľne nižšia, a tak je lepšie ak sa webová stránka odbremení od kódu, ktorý dizajn stránky neovplyvňuje a rýchlejšie sa načíta.

Ak sa pre svoju webovú stránku rozhodnete siahnuť na responzívny dizajn, je nutné zvážiť niekoľko faktorov. Dôležité je napríklad točenie obrazovky na mobiloch, podpora webových prehliadačov či rôznych zariadení, ako sú tablety, iPhone alebo mobily s operačným systémom Android.