Ak chcete mať peknú webovú stránku, nezaobídete sa bez programu na úpravu fotiek a obrázkov. Každý človek sa rád pozrie na vkusne zoradené fotky alebo zaujímavé koláže. Uveďme si teda nižšie 5 najobľúbenejších editorov obrázkov.

GIMP

GIMP je skratka GNU Image Manipulation Program, čo v preklade znamená program na manipuláciu s obrázkami GNU. Ide o voľne distribuovaný program pre také úlohy, ako je retušovanie fotografií, kompozícia obrázkov a tvorba obrázkov. Je vhodný najmä pre nadšencov a technicky zdatných ľudí, ktorí na svoju webstránku nemajú veľký rozpočet. Jednoducho môžete vložiť obrázok, ktorý chcete upraviť alebo začať úplne od začiatku vytvorením nového unikátneho obrázku s pomocou dostupných nástrojov. Voľne dostupný program ponúka množstvo nových modulov, ktoré si môžete nainštalovať na rozšírenie funkcionality ak už ste sa naučili základné ovládanie a možnosti.

Skicár

Skicár určite patrí medzi najviac používané programy na úpravu obrázkov a fotografií, keďže sa štandardne nachádza na každom počítači s operačným systémom Windows. Pomocou skicára možno ľahko a jednoducho upraviť základné parametre obrázku, ako je výška či šírka, prípadne ozvláštniť obrázok doplňujúcimi prvkami. Je vhodný pre začiatočníkov a keďže je voľne dostupný, nie je vhodný na pokročilejšie operácie alebo viacvrstevné manipulovanie s obrázkami. Toto možno nájsť v jeho vyspelejšom bratovi, programe Paint.NET.

Picasa

Tento voľne dostupný program od firmy Google poteší určite ľudí, ktorí si nielen obrázky a fotky radi upravujú, ale zároveň aj organizujú. Program totižto ponúka možnosť organizovať obrázky do rôznych priečinkov a záložiek, tak že stále nájdete obrázok na správnom mieste, tam kde ste ho uložili. Ušetrí Vám veľa času pri tvorbe Vašich webstránok, keďže môžete obrázky triediť napríklad podľa sekcií na Vašej stránke a tak sa k ním rýchlo dostať. Bonusom je taktiež až 1TB úložisko, na ktoré môžete Vaše fotky uložiť, aby zbytočne nezaberali priestor na Vašom počítači. Okrem dôkladnej úpravy fotiek a množstvu funkcií, ponúka možnosť zdieľania fotiek, čo je obzvlášť dôležité pre marketingové smerovanie Vašej webstránky a reklamy na sociálnych sieťach.

PhotoScape

Tento program sa hodí najmä pre profesionálnych editorov obrázkov, keďže je založený najmä na optimalizácií fotiek a ich úprave z formátu RAW. Prostredníctvom tohto programu taktiež môžete začať budovať Vašu knižnicu fotiek a obrázkov.

Photoshop

Asi najznámejším programom na upravovanie fotiek alebo obrázkov je Photoshop. Vhodný je najmä pre firmy, ktoré sa zaoberajú fotografiou alebo profesionálnou úpravou obrázkov či tvorbou log. Ceny sa pohybujú pri základnom balíku od 150 eur ročne. Tento program je k dispozícii pre systémy Windows, ale aj Mac. Adobe Photoshop je veľmi výkonná aplikácia, ktorú používajú mnohí profesionálni fotografi a dizajnéri. Môžete použiť Photoshop pre takmer akýkoľvek druh úpravy obrázkov, akým je napríklad retušovanie fotografií, vytváranie kvalitnej grafiky a oveľa viac.

Vzhľadom k tomu, že Photoshop je primárne navrhnutý pre profesionálov, môže jeho použitie byť trochu náročné, najmä ak to idete robiť po prvýkrát. To znamená, že nemusíte rozumieť všetkým funkciám aplikácie Photoshop a efektívne ich používať. Ak chcete upravovať fotografie na cestách, Adobe ponúka niekoľko rôznych mobilných aplikácií. Zatiaľ čo tieto aplikácie neobsahujú toľko funkcií ako softvér pre stolné počítače, môžu byť dobrou voľbou na rýchle úpravy v mobilnom zariadení.