Viete, že už za pár rokov bude na svete niekoľkých mesiacov bude v obehu viac mobilov ako je celkovo na svete obyvateľov? Chytré telefóny sú už každodennou súčasťou nášho života a nemožno ich z neho odmyslieť. Práve preto je dôležité, aby Vaša nová webová stránka mohla v dnešnej dobe konkurovať inovatívnym a interaktívnym dizajnom najmä pre smartfóny. Už sa ale dávno nejedná len o dizajn webovej stránky, ktorý je prispôsobený prehliadaniu obsahu na mobile, ale zahŕňa aj vývoj separátnych aplikácií a iných možností prístupu cez sociálne siete.

Predtým než sa pustíme do dizajnu webovej stránky pre mobilné zariadenie si treba uvedomiť niekoľko základných faktov. Nie každé mobilné zariadenia má rovnaký rozmer. Tablety sú často schopné zobrazovať takmer kompletnú webovú stránku bez toho, aby obsah vyzeral skreslene. Naopak na smartfóne je vzhľadom na malý display určite nutné zjednodušenie zobrazenia obsahu a dôraz na detail. Predstavíme Vám teda niekoľko rád, ako správne zvládnuť dizajn určený špeciálne pre mobilné prehliadače a zariadenia.

1. Venujte sa prieskumu, aké zariadenia používajú Vaši čitatelia.

Aj napriek veľkému úsiliu nie je možné spraviť dokonalú webstránku pre každého užívateľa. Práve preto je najlepšie zistiť najpoužívanejšie prehliadače a mobilné zariadenia Vašich čitateľov. Budete sa tak môcť sústrediť na dizajn zameraný najmä na tieto, aby čo najväčší počet zákazníkov bol spokojný a mal dokonalý zážitok z prehliadania Vášho webu. Je dôležité poznať či čitatelia používajú iPhone alebo Android a aké prehliadač uprednostňujú.

2. Dbajte na stručnosť.

Na rozdiel od stránok pre prehliadanie na počítači, je nutné aby užívateľ na mobile či smartfóne mal prehľad čo môže na Vašej stránke robiť, kde čítať, prípadne pridávať obsah a kde je skryté navigačné menu. Preto si musíte ujasniť účel, dizajn a rozmiestnenie Vašej webovej stránky už vopred a nie vždy sa tieto parametre zhodujú pre webstránku zobrazenú na mobile alebo počítači. Čitateľ by sa mal vedieť ľahko dostať z jedného článku na druhý a rýchlo sa vrátiť späť kedykoľvek bude chcieť.

3. Sústreďte sa na dizajn v jednom stĺpci.

Mobilné zariadenia s menším displejom určite poteší dizajn a text, ktorý sa nachádza v jednom stĺpci. Najlepšie v tomto prípade je použiť responzívny dizajn, v ktorom sa obsah prispôsobuje veľkosti displeja.

4. Ušetrite miesto použitím ikon.

Využitie ikon sa odkazy na sociálne siete, kontaktné možnosti alebo iné ovládacie prvky je určite prínosom pre zážitok užívateľa na Vašej webovej stránke. Ak využijete rôzne ikony, môžete nielen ušetriť čas, keďže užívateľ nemusí spraviť toľko klikov a aj miesto, ktoré môžete využiť na zobrazenie iného dôležitého obsahu.

5. Vyskúšajte si to na vlastnom telefóne.

Určite ste už niekedy na svojom mobile prehliadali webovú stránku a museli ste si obrazovku priblížiť, keďže ikony alebo písmo boli moc malé, aby ste na nich mohli prstom ťuknúť alebo ich dobre vidieť. Podľa najnovších prieskumov by políčka na webovej stránke prispôsobenej na zobrazovanie na mobilnom zariadení nemali mať menej ako 44 pixelov. Taktiež v dnešnej uponáhľanej dobe je človek často odkázaný na držanie a ovládanie smartfónu len jednou rukou. Myslite teda na to aj pri dizajne webstránky. Mala by byť plne ovládateľná jedných prstom, najčastejšie palcom.